امروزه برای حمل و جابه جایی بارهای سنگین از خودروهایی با برندهای متفاوت استفاده می‌شود. شرکت سایپا دیزل به عنوان تنها نماینده انحصاری کشنده‌های برند دانگ فنگ تاکنون محصولات موفقی را تولید و روانه بازار نموده است و دو کشنده دانگ فنگ KX480 و دانگ فنگ KX520 دو نمونه از پرکاربردترین محصولات شرکت سایپا دیزل است که با کیفیت و کارایی فوق العاده ای که دارند توانسته اند به پرفروش ترین محصولات این شرکت تبدیل شوند. در این مقاله قصد داریم دو کشنده دانگ فنگ KX480 و دانگ فنگ KX520 را از نظر مشخصات فنی، طراحی داخلی و خارجی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

معرفی کامیون کشنده دانگ فنگ KX480

کشنده دانگ فنگ KX480 یکی از با کیفیت ترین محصولات شرکت سایپا دیزل است که با داشتن موتور cummins، قدرت موتور 480 اسب بخار و گشتاوری 2321 نیوتن متر تحول شگرفی در صنعت خودروسازی کشور به وجود آورده است به نحوی که بسیاری از افرادی که در زمینه حمل و نقل فعالیت می‌کنند از این خودرو برای انجام فعالیت‌هایی مانند جابه جایی بهره می‌گیرند. کشنده دانگ فنگ Kx480 یه یکی از پرقدرت ترین موتورها تجهیز شده است که برای انجام فعالیت هایی مانند حمل و نقل بهترین گزینه هستند.همچنین کشنده دانگ فنگ kx480 مصرف سوخت بسیار پایینی دارد و این یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این کشنده به حساب می‌آید.

طراحی ظاهری کشنده دانگ فنگ KX480

کابینی که بر روی این کشنده نصب شده است ساخت کشور ایتالیا بوده و با داشتن فضایی مناسب برای استراحت به عنوان یکی از جادارترین کشنده های موجود در بازار خودروسازی تبدیل شده است. برای ساخت کابین این کشنده از استانداردهای ایمنی بهره گرفته شده است و تست تصادف برطبق استانداردهای اروپا بر روی این کشنده انجام شده است. طراحی آینه ها در کشنده دانگ فنگ KX480 به گونه ای است که نقاط کور را اندازه 30 درصد پوشش می‌دهد.

طراحی داخلی کشنده دانگ فنگ Kx480

لازم به ذکر است که طراحی کابین کشنده دانگ فنگ kx480 الهام گرفته از کامیونهای ولوو است و برای ساخت این کشنده بر روی راحتی آن تمرکز شده است.کابین این کشنده دارای چیدمان بسیار عالی است که نهایت آسایش و راحتی را برای راننده به ارمغان آورده است و یکی از ویژگی‌هایی که باعث شده این کشنده در مقایسه با سایر کشنده ها بتواند طرفداران بی شماری را به خود اختصاص دهد، پایین بودن سطح تونل آن است.

دکمه های متعددی در داخل کابین این نوع کشنده قرار گرفته است که به منظور روشنایی کابین و پیش گرمکن استفاده شده است و راحتی بی نظیری را برای راننده فراهم می‌کند. قابل ذکر است که کابین این کشنده از نوع فولادی تمام جوشکاری شده و با پوشش مخصوص ضد زنگ می‌باشد که از خوردگی و زنگ زدگی کابین این کشنده جلوگیری می‌کند.همچنین داخل کابین این کشنده به دو عدد تختخواب مجهز می‌باشد که راحتی را برای افرادی که با این کشنده به فعالیت می‌پردازنند، فراهم می‌نماید.

معرفی کشنده دانگ فنگ KX520

کشنده دانگ فنگ KX520 با برخورداری از موتور CUMMINS ISZ520-51، قدرت موتور 520 اسب بخار، گشتاوری 2460 نیوتن متر و استاندارد آلایندگی EURO V+DPF در زمره ی مرغوب‌ترین محصولات شرکت سایپا دیزل قرار گرفته است.مجموع ویژگی‌های ذکر شده در کشنده دانگ فنگ KX520 باعث شده این کشنده از نظر کیفی در سطح مطلوبی قرار گیرد.

طراحی کابین کشنده دانگ فنگ KX520

کابین کشنده دانگ فنگ KX520 همانند دانگ فنگ KX480 دارای دو عدد تختخواب است که به منظور راحتی و امنیت راننده و سرنشیینان تعبیه شده است. کابین این کشنده از نوع فولادی تمام جوشکاری شده است که با ضد زنگ مخصوص پوشانده شده است و این مانع از خوردگی و زنگ زدگی کشنده در طولانی مدت می‌شود. بالابر اتاق این خودرو از نوع برقی بوده و صندلی‌هایی که برای این خودرو استفاده شده است اعم از صندلی شاگرد و سیستم تعلیق اتاق جلو و عقب از نوع بادی است که قابلیت تنظیم هم دارد.
علاوه بر امکانات ذکر شده کامیون کشنده دانگ فنگ KX520 به سیستم ضد قفل ترمز EBS+ESC(WABCO) مجهز است که همه این سیستم ها باعث شده این خودرو مورد محبوبیت فراوانی قرار گیرد و در صدر پرفروش ترین محصولات شرکت سایپا دیزل قرار گیرد.

مقایسه مشخصات فنی کشنده دانگ فنگ KX480 و KX520

مشخصات فنی کشنده دانگ فنگ kx480 کشنده دانگ فنگ kx520
اوزان وزن مجموع ناخالص مجاز (g.c.w):45000 وزن مجموع ناخالص مجاز (G.C.W):45000
وزن کل شاسی:8050 وزن کل شاسی:8920
ظرفیت مجاز محور جلو(حداکثر):7000 ظرفیت مجاز محور جلو(حداکثر):7000
ظرفیت مجاز محور عقب(حداکثر):13000 ظرفیت مجاز محور عقب(حداکثر):13000
موتور مدل موتور:CUMMINS (ISZ480-41) مدل موتور:CUMMINS ISZ520-51
قدرت موتور:480 اسب بخار در 21000 دور در دقیقه قدرت موتور: 520 اسب بخار در 1900 دور در دقیقه(KW 382)
حداکثر گشتاوری:2321 نیوتن متر در 1200 دور در دقیقه حداکثر گشتاوری:2460 نیوتن متر در 1100-1300 دور در دقیقه
استاندارد آلایندگی: EURO III استاندارد آلایندگی:EURO V+DPF
تعداد سیلندرها:6 تعداد سیلندر:6
حجم مجموع سیلندرها:13 لیتر حجم مجموع سیلندرها:13 لیتر
کلاچ مدل کلاچ:SACHS MFZ 430 نوع سیستم: تک صفحه ای، هیدرولیک با کنترل بادی قطر صفحه کلاچ:430 میلیمتر مدل:SACH MF 430 نوع سیستم: تک صفحه ای، هیدرولیک با کنترل بادی قطر صفحه کلاچ:430 میلیمتر
سیستم تعلیق سیستم تعلیق جلو: فنر پاربولیک به همراه کمک فنر و میل موجیگر سیستم تعلیق عقب:سیستم تعلیق بادی 4 بالشتک به همراه میل موجگیر سیستم تعلیق جلو: فنر پارابولیک به همراه کمک فنر و میل موجگیر سیستم تعلیق عقب: سیستم تعلیق بادی 4 بالشتک به همراه کمک فنر و میل موجگیر
سیستم ترمز ترمزهای جلو و عقب دیسکی، دارای دو مدار مستقل در جلو و عقب که با هوای فشرده کار میکند، سیستم ضد قفل (EBS)، کمپرسور باد دو سیلندر، ترمز توقف اضافی روی محورهای عقب از نوع فنری، تانک باد آلومینیومی، ترمز تریلی، ترمز پارکینگ ترمزهای جلو و عقب دیسک، دارای دو مدار مستقل در جلو و عقب که با هوای فشرده کار میکند، سیستم ضد قفل ترمز EBS+ESC(WABCO)، کمپرسور باد و دو سیلندر، ترمز تپه، ترمز موتور، ترمز اضطراری پیشرفته AEBS، سیستم رادار حرکت بین خطوط LDWS، ترمز ممانعت از برخورد روبرو FCWS
امکانات و تجهیزات رفاهی دو تختخواب سقف بلند کابین فولادی تمام جوشکاری شده با پوشش مخصوص ضد زنگ بالابر برقی اتاق صندلی بادی قابل تنظیم راننده صندلی بادی شاکرد سیستم تعلیق اتاق بادی(جلو+عقب) سیستم تهویه مطبوع شیشه شور و برف پاک کن چند زمانه سیستم تعلیق جلو و عقب بادی بادگیرهای سقف و جانبی توربوشارژر،سیستم سوخت سرانی COMMON RAIL،سیستم کاهش آلایندگی SCR ترمز موتور(ترمز عمل کننده بر روی سوپاپ ها+خفه کن اگروز)، پیش گرمکن هوای موتور، مجهز به فن الکتریکی ویسکوز، اتصال استاندارد تریلر، فیلتر آبگیر سوخت، کمربند ایمنی، لاستیک زاپاس، کپسول آتش نشانی، آفتابگیر داخلی، قفل درب مخزن سوخت، جک، جعبه کمک های اولیه، دنده پنج و چراغ قوه، چراغ های مه شکن، مثلث هشدار دهنده، ترمز تریلر، چراغ‌های عقب، گل پخش کن، بالابر برقی، کابین، استارت موتور از بیرون کابین، بخاری درجا، تاخوگراف VDO، کولر درجا، سیستم مولتی مدیا، چراغ روز

نتیجه گیری

نکته قابل ذکر این است که هر دو کشنده دانگ فنگ KX480 و دانگ فنگ Kx520 از کیفیت خوبی برخورداند و از نظر فنی شباهت های زیادی به یکدیگر دارند. البته این دو کشنده تفاوتهایی از نظر قدرت موتور با یکدیگر دارند و مشتریان براساس کاربری و بودجه ای که دارند بایستی یکی از این کشنده ها را برای انجام فعالیت های خود خریداری نمایند.