با توجه به خلاء کشنده‌های اروپایی بسیاری از کامیون داران به دنبال خودروهایی با قابلیت حمل بار هستند. خودروهای بسیاری در حال حاضر در بازار خودروسازی ایران موجود هستند که برای حمل و جابه جایی بارهای سنگین طراحی شده اند. دو کشنده دانگ فنگ kx480 و سی اند سی u480 دو نمونه از خودروهای سنگینی هستند که این روزها با استقبال فراوانی مواجه شده اند و در این مقاله قصد داریم به مقایسه دانگ فنگ kx480 و سی اند سی U480 از نظر فنی و ظاهری بپردازیم.

معرفی کشنده C&C U480

کامیون کشنده C&C U480 با ظاهر زیبا و کابینی که دارد شباهت بسیار زیادی به کشنده مرسدس بنز آکتروس LS نسل سوم MP3 سری low liner می‌باشد و همانند این کامیون مجهز به دو عدد جعبه کنار کابین به اندازه بزرگ هستند. کشنده سی اند سی u480 مجهز به کمدهای نگهداری اشیا که ابعاد و اندازه آن با کاربری کابین همخوانی دارد، می‌باشد و کاربران برای نگهداری اشیا و وسایل خود می‌توانند از این خودرو بهره بگیرند. هنگام رفتن به کابین خواب این کشنده با شلوغی پالنی روی موتور مواجه نخواهیم شد که این مورد فقط به درخواست کارشناسان شرکت آریا دیزل و در نمونه تولید شده در بازار ایران رعایت شده است.

معرفی کشنده دانگ فنگ Kx480

کشنده دانگ فنگ kx480 ساخته شده توسط شرکت سایپا دیزل با برخورداری از قدرت موتور 480 اسب بخار یکی از بهترین خودروهایی است که برای حمل و نقل شهری و برون شهری قابل استفاده می‌باشد و به همین دلیل بسیاری از افرادی که در زمینه حمل و نقل بارهای سنگین فعالیت دارند از این خودرو برای انجام فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند. استاندارد آلایندگی یورو4، استفاده از باکیفیت ترین قطعات، عایق صدا در داخل کابین و قیمت منصفانه از ویژگی‌های منحصر به فرد کامیون کشنده دانگ فنگ kx480 است که باعث محبوبیت روزافزون این کشنده در بین افراد فعال در عرضه حمل و نقل شده است.


مقایسه مشخصات فنی کشنده دانگ فنگ KX480 و C&C U480

از نظر موتور

کشنده دانگ فنگ kx480 و کشنده C&C U480 از نظر قدرت موتور یکسان هستند و هر دو از قدرت 480 اسب بخار برخوردارند.موتوری که برای کشنده سی اند سی U480 استفاده شده است از نوع شش سیلندر خطی بوده و دارای امکاناتی مانند توربوشارژر و اینترکولر است و موتور به کارر رفته در کشنده دانگ فنگ KX480 از نوع Cummins(isz480-41) است و هر دو از استاندارد آلایندگی یورو 5 برخوردارند.البته از نظر میزان گشتاوری این دو کشنده با یکدیگر متفاوت هستند و کشنده سی اند سی u480 دارای گشتاوری 2230 نیوتن متر و کشنده دانگ فنگ kx480 با گشتاوری 2321 نیوتن متر قابل تولید می‌باشد.

از نظر کابین

کابین کشنده KX480 از نوع خوابدار بوده و به دو عدد تختخواب تجهیز شده است که راننده به منظور رفع خستگی می‌تواند از آن استفاده نماید. سقف این نوع کامیون کشنده بلند و از نوع تمام جوشکاری شده با پوشش مخصوص ضد زنگ است که به دلیل موادی که برای ساخت آن استفاده شده است از پوسیدگی و خوردگی کابین به طرز چشمگیری جلوگیری می‌کند. صندلی راننده و شاگرد از نوع بادی است که به راحتی می‌توان آنها را تنظیم نمود و به این ترتیب راننده یا سرنشینان با مشکلاتی از قبیل کمردرد یا بدن درد مواجه نخواهند شد.سیستم تهویه مطبوع، شیشه شور و برف پاکن چند زمانه، آفتاب گیر خارج، قفل مرکزی، شیشه بالابر برقی از امکانات ویژه ای هستند که برای کشنده KX480 در نظر گرفته شده است و نهایت آسایش و راحتی را برای راننده فراهم آورده است.

کابین کشنده سی اند سی U480 با سقف بلند طراحی شده است و مجهز به دو عدد تختخواب جهت استراحت راننده و سرنشینان می‌باشد.فرمان هیدرولیک با قابلیت تنظیم زاویه و عمق، سیستم تهویه مطبوغ اتوماتیک(کولر)، قابلیت تعویض دستی دنده‌ها، بخاری درجا و… از سایر قابلیت‌هایی کشنده سی اند سی U480 می‌باشد.

از نظر سیستم ترمز

سیستم ترمز جلو و عقب کشنده دانگ فنگ Kx480 از نوع دیسکی بوده و با استفاده از دو مدار مستقل در جلو و عقب که با هوای فشرده کار می‌کند. سیستم ضد قفل ترمز EBS، کمپرسور باد دو سیلندر، ترمز توقف اضافی روی محورهای عقب از نوع فنری، تانک باد آلومینیومی، ترمز تریلی و ترمز پارکینیگ از سایر ترمزهایی هستند که بر روی این کشنده نصب است. در حالی که بر روی کشنده سی اند سی U480 ترمزهایی مانند ترمز موتور JACOBS، ترمز تپه هوشمند HSA و ترمز ضد لغزش ASR نصب است. علاوه بر این همانند دانگ فنگ Kx480 به ترمزهای جلو و عقب از نوع دیسکی و به سیستم ضد قفل ABS مجهز است.

سایر مشخصات فنی کشنده دانگ فنگ Kx480 و سی اند سی u480 به شرح زیر است.

مشخصات فنی کشنده دانگ فنگ KX480 کشنده سی اند سی U480
ابعاد و فوصال(میلیمتر) طول کامیون:6339 عرض کامیون(کابین):2500 ارتفاع سقف کامیون تا سطح زمین(بدون بار):3960 فاصله بین محورها:3900 میلیمتر طول کلی:6426 میلیمتر ارتفاع کلی:3900 میلیمتر
اوزان وزن مجموع ناخالص مجاز(G.VW):45000 فشار مجاز وارده بر مجموع محورهای عقب و جلو(G.V.W):18000 وزن کل شاسی:8050 وزن مجموع ناخالص ترکیبی:55000 کیلوگرم(GCW) وزن مجاز وارد بر هر دو محور:19500 کیلوگرم(GVW) وزن کشنده:6980 کیلوگرم
سیستم تعلیق جلو: فنر پارابولیک به همراه کمک فنر و میل موجگیر عقب:سیستم تعلیق بادی 4 بالشتک به همراه میل موجگیر جلو: فنرهای پارابولیک به همراه ضربه گیر عقب: سیستم تعلیق بادی مجهز به ریموت کنترل از داخل کابین
تجهیزات ایمنی و رفاهی سرعت سنج، آمپر آب، میزان سوخت، فشار سنج روغن، تاخوگراف، دور سنج، فشار باد مخازن سیستم(مدار جلو و عقب)، کلیه علائم هشدار دهنده و اطلاعات خاص که به طور الکتریکی در صفحه نمایش دیجیتال ارائه میشود فرمان هیدرولیک با قابلیت تنظیم زاویه و عمق، کابین سقف بلند، قسمت خواب با دو تختخواب، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک(کولر)، گیربکس اتوماتیک با قابلیت تعویض دستی دندهها، بخاری درجا، مجموعه ابزار، جک بالابر، رادیو پخش همراه با پورت usb، قفل مرکزی همراه با کنترل از راه دور